Zrzutka na kawę – gadżety z Kickstarter-a

Zrzutka na kawę - gadżety z Kickstarter-a

Moim skromnym zdaniem dożyliśmy bardzo ciekawych czasów. Postęp technologiczny jest naprawdę duży, wszystko rozwija się bardzo szybko, chociaż jeśli spojrzymy na wizję przyszłości czy też teraźniejszości to wielu twórców – pisarzy, reżyserów, ludzi nauki, wizjonerów – zdawała się liczyć na więcej. Ja nie oczekując latających samochodów, androidów czy maszyn wymykających się spod kontroli ludzkiej, jestem chyba pod sporym wrażeniem.

Co chwile na rynku pojawiają się nowe urządzenia, sprzęty, gadżety, również te związane z kawą. Część z nich udało się na ten rynek wprowadzić dzięki wsparciu ludzi, którzy wierzyli w powodzenie projektu i wsparli finansowo drogą crowdfundingu dzięki takim portalom jak między innymi Kickstarter.

Crowdfunding

To zjawisko, którego chyba nie muszę tłumaczyć, bo jest coraz popularniejsze również w naszym kraju. Działa to z grubsza tak  – my deklarujemy się wesprzeć projekt/inicjatywę jakąś kwotą pieniędzy, a druga strona zobowiązuje się odwdzięczyć w ustalonej wcześniej formie – np. poprzez wykonanie usługi lub wysłanie produktu którego dotyczy zbiórka w cenie niższej niż zakładana cena rynkowa.

Niewątpliwie taka forma zbierania funduszy jest bardzo ciekawa, z jednej strony możemy się przekonać czy nasz produkt rzeczywiście ma szansę wprowadzić rewolucję, a z drugiej mając niewielki budżet wyjściowy mamy szansę spróbować wprowadzić nasz produkt do masowej produkcji. W ten sposób działa właśnie Kickstarter. Ciekawe czasy, prawda?

Dobry marketing

Życie pokazało już, że kluczem do sukcesu jest często dobry marketing, o czym przekonało się wiele osób w przeszłości zamawiając na portalu Kickstarter – Rite Press, który okazał się najprawdopodobniej oszustwem, a kilkadziesiąt tysięcy ludzi nie dostało ani urządzenia ani zwrotu pieniędzy.

No dobrze, to był akurat ten zły przykład. Jest jednak na rynku wiele gadżetów kawowych, właściwie firm, które z powodzeniem wprowadzają na rynek kolejne produkty, a zaczynały na jednym z popularnych serwisów crowdfundingowych. Do tej elity zaliczyć możemy Acaie – producenta wag (takich do ważenia) chyba najbardziej pożądanych przez kawoszy. Fellow, która poza stworzeniem wspaniałego czajnika do zalewania kawy (jestem dumnym posiadaczem) ma w swojej ofercie całą masę gadżetów. Także Kruve, które rynek podbiło sitkami do przesiewania już zmielonej kawy, niedawno zaś wprowadziło do sprzedaży specjalne naczynia, zmieniające sposób odbioru sensorycznego zaparzonych przez nas kaw. Być może wielu z tych często rewolucyjnych gadżetów nie zobaczylibyśmy na rynku tak szybko, lub w ogóle gdyby nie wsparcie w formie masowej zrzutki.

Mając wolną chwilę postanowiłem spojrzeć na wspomnianego wcześniej Kickstarter-a i sprawdzić, które z aktualnie wspieranych projektów są najciekawsze i mają potencjał by trafić do masowej sprzedaży.

#RENS

Co można zrobić ze zużytych butelek i 300 g fusów po kawie? Ano na przykład buty! Na taki pomysł wpadli twórcy butów, które jak twierdzą mogą zrewolucjonizować rynek cichobiegów. Nie dość, że nasze buty wpisują się w filozofię #lesswaste to jeszcze są wodoodporne! Producenci zapewniają, że dzięki naturalnym właściwościom kawy buty są bardziej odporne na nieprzyjemne zapachy i bakterie za nie odpowiedzialne, kolory są bardziej trwałe dzięki odporności na promienie UV, dodatkowo materiał szybko wysycha. Przelewając na konto twórców 99$ otrzymamy parę butów w jednym z 9 kolorów, w kwotę jest już wliczona przesyłka, cena regularna to 139$, brzmi rozsądnie. Do końca zbiórki pozostało tylko kilka dni, a twórcy zebrali już znacznie więcej niż zakładane 19 tys. $, bo ponad 400 tys. Myślicie, że takie buty mają szansę wygryźć popularne marki?

Pakt. Coffee Kit

Nad problemem konieczności zrobienia sobie dobrej kawy w podróży czy to w warunkach polowych, czy po prostu w hotelowym pokoju skupia się wielu producentów kawowych gadżetów. Liczy się użyteczność, prostota przygotowania kawy nawet w trudnych warunkach i oczywiście rozmiar. Rozmiar często ma znaczenie, a czasami im mniejszy tym lepiej. Jednym z pierwszych takich projektów jest znany wśród kawoszy Aeropress, na tyle legendarny, że doczekał się własnej kategorii kawowych mistrzostw świata. Kilka takich urządzeń wprowadziła koreańska firma Cafflano, która swoją przygodę również zaczynała od crowdfundingu. Pakt Coffee Kit to jednak coś więcej.

Urządzenie do pełni sprawności wymaga dostępu do energii elektrycznej, gdy jednak już go mamy zaczyna się robić ciekawie. Pakt Coffee Kit mieści w sobie czajnik elektryczny, do którego po złożeniu mieści się kubek na kawę, do którego z kolei wchodzi pojemnik na kawę, we wszystkim znajduje się składana podstawka na filtr papierowy. W ten sposób w stosunkowo niedużej przestrzeni skupiamy wszystko co do kawy potrzebne. Wszystko wykonane z wysokiej jakości stali i silikonu. Jak zapewniają producenci, urządzenie jest już dawno poza fazą prototypu i jest pełnoprawnym produktem gotowym do wprowadzenia na rynek. Za 139$ możemy stać się posiadaczami wartego 189$ zestawu. Zbiórka trwać będzie jeszcze pewien czas, ale kwota będąca celem zbiórki już dawno została osiągnięta (uzyskano ponad 600%). Ja chętnie dorzuciłbym zestaw do swojej kolekcji.

AVENSI

Temat dedykowanych do picia kawy naczyń jest ostatnio bardzo popularny, swoje szkło, które podbija niektóre aromaty występujące w kawie wypuściła wspominana już firma Kruve. Specjalne czarki mające uwydatnić charakter kawy wypuścił na rynek jakiś czas temu znany i lubiany producent, Loveramics. Avensi to kolejny projekt, który gwarantuje zupełnie nowy odbiór kawy. Skoro wino pijemy ze specjalnie zaprojektowanych w swym kształcie kieliszków, to czemu podobnie nie możemy robić z kawą? Z takiego założenia wyszli producenci, którzy oferują stworzone podobno przy pomocy metod naukowych specjalne szklanki z podwójnymi ściankami, tak by poprawiać aromaty i smaki obecne w zaparzonej przez nas kawie.

Decydując się na taki zakup zmieniamy codzienną rutynę w niesamowite doznanie. I jeśli kawa w tych szklankach smakuje rzeczywiście tak dobrze jak same w sobie wyglądają to picie kawy może zmienić się w piękny rytuał będący odskocznią od codziennych obowiązków. Projekt Avensi wspiera Maciek Duszak – wielokrotny finalista Mistrzostw Polski Brewers Cup, w tym mistrz w roku 2017. W momencie pisania tego tekstu można było jeszcze załapać się na zbiórkę. Jednak już wtedy na koncie projektu znajdowało się blisko 10x więcej niż zakładane 20 tys. „zielonych”. Być może kiedyś sobie takie sprawię 😉

Niewątpliwie crowdfunding otwiera drogę wielu projektom, które bez możliwości wsparcia miałyby znacznie utrudnioną drogę by trafić do szerszego grona odbiorców. Te wspomniane przeze mnie wydają się mieć naprawdę duży potencja, a jak pokazują liczby całkiem spore grono osób podziela moje zdanie. Warto śledzić ich dalsze losy i przekonać się czy były to świetne projekty, czy tylko genialny marketing.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze stron Kickstarter-a dotyczących wspomnianych przeze mnie akcji zbiórkowych. Poniżej załączam linki do wspomnianych akcji. Nawet jeśli nie zdążyliśmy wesprzeć projektu, możemy na bieżąco obserwować co dzieje się z nim dalej już po zakończeniu zbiórki.

Pakt.

#RENS

AVENSI

One Comment
Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *