Druga szansa

Druga szansa

Być może słyszeliście o więzieniu Bollate – znajduje się tam pierwsza na świecie restauracja prowadzona przez więźniów – InGalera – czyli w więzieniu. Kierownik restauracji i szef kuchni to wolni ludzie, pozostały zespół tworzą więźniowie odbywający wyrok do 23 lat pozbawienia wolności. Jest to ich druga szansa na resocjalizację, na integrację ze społeczeństwem. Za swoją pracę dostają godziwe wynagrodzenie i drugą szansę w życiu. Ale co to ma wspólnego z kawą? Już tłumaczę.

Cc: Dalla Corte

Uwaga! Na końcu tekstu konkurs!

Second Chance Project to jeden z projektów współtworzonych przez producenta ekspresów ciśnieniowych – Dalla Corte. W tym samym więzieniu Bollate zatrudniają więźniów przy renowacji pierwszego modelu ekspresów Dalla Corte –Evolution – dając maszynom drugie życie, a samym więźniom szansę na resocjalizację i powrót do społeczeństwa po zakończeniu wyroku.

Praca uszlachetnia

„Praca fizyczna zwiększa poczucie własnej wartości, uczy samodyscypliny, porządku i cierpliwości, fundamentów niezbędnych by ubiegać się o dobrą pracę”. Organizatorzy projektu nie tylko zapewniają niezbędne szkolenia, ale uczą też pracy na konkretnych stanowiskach. Więźniowie uczą się robić przegląd maszyn, wymieniać odpowiednie części, nabywają wiedzę techniczną niezbędną do testowania ekspresów oraz…przygotowywać wyśmienite espresso 😉

druga szansa
Cc: Romedia Studio

Witaj w więzieniu

O projekt postanowiłem zapytać Michała i Artura pracujących w Best CS – jest to polski dystrybutor Dalla Corte. By lepiej zapoznać się z firmą, którą reprezentują nie tylko zostali zaproszeni do fabryki, ale mieli również okazję zobaczyć jak od środka wygląda projekt Second Chance.

Ogromne więzienie, na wstępie przeszukanie i obowiązek zostawienia wszelkich przedmiotów, elektroniki, dopiero wtedy pod eskortą strażników można iść dalej. Nim dojdzie się do miejsca docelowego odbywa się ok. 2 km podróż przez teren więzienia. Po „krótkim” spacerze trafia się do pomieszczenia gdzie pracują więźniowie pod czujnym okiem strażników. W projekcie bierze udział 13 więźniów z wyrokiem dłuższym niż 5 lat. Każdy z nich ma do dyspozycji narzędzia, przyczepione są one do magnetycznej ścianki. Nikt nie może sięgnąć po inne narzędzie dopóki nie odłoży na miejsce tego, z którego korzystał do tej pory.

druga szansa
Cc: Romedia Studio

Dzięki temu pracownicy więzienia mają pewność, że żadne narzędzie nie będzie wyniesione poza teren pracowni. Oprócz miesięcznej pensji, dodatkowo, więźniowie uczestniczący w projekcie Second Chance mogą wziąć udział w szkoleniach Coffee Diploma System, czyli cyklu szkoleń z certyfikacją Specialty Coffeee Association.

Nowe życie

Ekspresy trafiające do Bollate nie podlegają tylko kosmetycznej renowacji, wymianie podlega większość części oraz obudowa. Za ¼ wartości ekspresu, otrzymuje się praktycznie nową maszynę, gotową posłużyć jeszcze przez długie lata. Oprócz nowej, ładnej obudowy, charakterystycznym elementem jest symbol projektu wygrawerowany laserowo na stalowym elemencie obudowy każdego ekspresu poddanego renowacji – klucz i kolba ekspresu.

druga szansa
Cc: Dalla Corte

Pierwszy ekspres wykonany przez osadzonych stoi wciąż w pracowni jako symbol ich ciężkiej pracy i szansy na nowe życie. Na tyle obudowy jeden z pracowników uzdolnionych artystycznie stworzył obraz nawiązujący do symbolu projektu – dwie ręce w kajdanach, których łańcuch na środku pęka, a w dłoniach znajdują się klucz i kolba. Pierwsza maszyna, która opuściła pracownię znajduje się w restauracji InGalera. Ale nie trzeba jechać tak daleko, żeby zobaczyć taki ekspres na żywo. Jedna z pierwszych maszyn, która po renowacji trafiła do Polski znajduje się w kawiarni Nowa Fala w Warszawie. Kolejny jest w trakcie renowacji i niebawem trafi do Praskiej Palarni Kawy, również w stolicy.

Zmieniać świat

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o projekcie byłem pod ogromnym wrażeniem, bardzo zależało mi na tym, by podzielić się tym z Wami, bo takie inicjatywy przywracają wiarę w społeczeństwo, pokazują, że również poprzez kawę można dawać ludziom szansę na inne życie. A ta inicjatywa (choć nie jedyna) jest tego świetnym przykładem.

Cc: Romedia Studio

A co Wy myślicie o takiej inicjatywie? Może macie inne pomysły, jak można by było zmieniać świat dzięki kawie?

Z waszą pomocą wraz z firmą Best CS chcielibyśmy znaleźć kolejne pomysły na społeczne zaangażowanie Świata Kawy. Interesują nas inicjatywy oryginalne, ale jednocześnie praktyczne – możliwe do zrealizowania.

Odpowiedzi możecie wysyłać w formie pisemnej, wideo lub innej multimedialnej formie na adres kozarobikawe@gmail.com

Najlepsze prace zostaną nagrodzone:

1 miejsce – plecak Dalla Corte i nagroda niespodzianka

2 miejsce – Keep Cup Dalla Corte

3 miejsce – koszulka Dalla Corte

druga szansa

By wziąć udział w konkursie musicie wysłać swoje zgłoszenia do 15 stycznia oraz polubić fanpage na Facebooku lub Profil Instagram:

Szkoła Baristów Best CS

Człowiek Koza

Regulamin konkursu

3 Comments
  1. […] W zeszłym roku popełniłem tekst na temat projektu organizowanego przez firmę Dalla Corte, znanego producenta ekspresów ciśnieniowych, pod nazwą „Druga szansa” właśnie. W projekcie udział biorą więźniowie skazani na wieloletnie wyroki, ale wykazujący chęć socjalizacji. Poprzez szkolenia i możliwość pracy autorzy projektu dają tym samym drugą szansę ludziom, których większość społeczeństwa spisała na straty. Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj. […]

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *