Zbiór europejskich palarni, o których mogłeś nie wiedzieć

Zbiór europejskich palarni, o których mogłeś nie wiedzieć

Czy pamiętasz swoje pierwsze zamówienie na Coffeedesk-u? Pełno sprzętu, waga do kawy? A na co to komu, mnóstwo kawy a co za tym idzie ogromny wybór palarni. Po roku Twoje hario mini zaczyna CI przeszkadzać, a James Hoffmann namawia Cię na coraz droższe zabawki. Po dwóch latach szukasz Geishy, ale nie umiesz się zdecydować Audun i jego Hartmann czy coś z Niemiec.


Po 3 latach wydaję Ci się że wszystko się powtarza mało się dzieje na kawowym allegro dlatego zaczynasz szukać nowy palarni po Europie.
I po to piszę niezwykłą, radosną listę europejskich palarni których nie znajdziesz nie tylko na Coffeedesk. Część I A-E


A:


Austria


ALPHA COFFEE – Wolfsgraben leży około 30 km od Wiednia, właśnie tam Daniel i Karina prowadzą swoją kawową manufakturę, w ofercie Alphy oprócz klasyków od Kenii po Kolumbie znajdziecie ESPRO press’a.


SUSSMUND – Jesteśmy w Wiedniu a tam od 2014 roku Nikolaus Hartmann, prowadzi Sussmund który jest kawiarnią cieszącą się coraz większa popularnością. Do tego stopnia że Nikolaus porzuca swoje główne źródło dochodu (architekt) i skupia się na kawiarnianej pracy. W 2018 roku dostaję zastrzyk gotówki i dołącza do niego Robert Rieberer wtedy Sussmund wzbogaca się o palarnie. Oferta podzielona na kawy owocowe, i bardziej deserowe. Dużo ciekawych mikrolotów, jest też mała puszka Geishy Anaerobic.


JONAS REINDL COFFEE ROSTERS – Nadal zostajemy w Wiedniu a tam przepiękna kawiarnia znajdująca się w samym centrum Wiednia. Ciężko jest spotkać Jonasa Reindla ponieważ ten nie istnieje, nazwa pochodzi od przystanku który znajduję się naprzeciwko kawiarni, reindl to wiedeńskie określenie na patelnie, miejscowi zaczęli nazywać przystanek Jonasem Reindlem i tak pojawiła się nazwa. Oferta palarni jest bardzo bogata, doceniany w Polskich kawiarniach Honduras Norma Iris Fiallos, Etiopia Aricha a resztę sprawdźcie sobie sami.

B

Belgia


PARLOR COFFEE ROASTERS – to mała palarnia oraz coffee shop znajdująca się w Brukseli, w ofercie jest co prawda tylko kilka kaw, ale posiadają za to ogromna ofertę na japońską herbatę.


MOK SPECIALTY COFFEE ROSTERY – Jeśli coś miało by zostać wizytówką Brukseli to jest to MOK. Spotkałem się kilka razy z wypałami w Polsce, i jest to wysoki poziom zarówno wypału jak i projektów jakie trafiają do Brukselskiego pieca. Śledzą proces ziarna już od samej plantacji, mają przepiękna kawiarnie w centrum Brukseli, a w ofercie chociażby ciekawa Geisha z Gwatemali.
Jedna z lepszych palarni na dzisiejszej liście.

palarni


OR COFFEE – W 2001 roku dla większości ludzi kawa speciality była wciąż nieznana. Nikt nie mówił o „pojedynczym pochodzeniu” lub „bezpośrednim sprawiedliwym handlu”, ale Tom Janssen miał marzenie. Kiedy poznał swoją przyszłą żonę Katrien Pauwels i podzielił się swoją wizją, wiedziała, że ​​nie ma sposobu na ucieczkę od jego pasji do kawy i razem założyli OR Coffee Roasters. W ofercie szeroki asortyment kawy, herbaty, zaparzaczy oraz porcelany.


Białoruś


KITCHEN COFFEE ROASTERS – „szczerze mówiąc, jesteśmy miło zaskoczeni że na Białorusi można wyprodukować taką kawę” tak na głównej stronie palarni pisze sam właściciel. Palarnia znajduję się w Mińsku. Palarnia posiada ogromną ofertę, i dla mnie ogromną trudność bo nie posiada tłumaczenia na język angielski. Mimo to polecam zajrzeć na

palarni



KNOT COFFEE – „gwarancja, że ​​takiej kawy nie spróbujesz nigdzie na Białorusi. KNOT COFFEE nadąża za duchem czasu i jesteśmy przekonani, że jakość i smak to nowoczesny trend, za którym zawsze podążamy” Knot to również mała palarnia z Mińska. Podobnie jak Kitchen nie posiadają tłumaczenia strony na język angielski, ale ofertę ich możecie przejrzeć sobie tutaj


SEADOG COFFEE ROASTERS – Seadog to kawa, ludzie, pieski, dużo piesków, palarnia,śniadania, mono porcje, i brak strony internetowej. Wszystko co musicie wiedzieć znajdziecie na insta 😉



SINGLE STEP COFFEE CO. – To palarnia która swoją strona przypomina mi bardzo naszego Polskiego Coffeelab’a, bogata oferta na espresso od Columbii, przez Gwatemale, po Nicaraguye włącznie. Podobna oferta na filtry. Bardzo ładnie zrobiona strona, czytelna mimo braku umiejętności czytania w języku Rosyjskim


Bułgaria


DABOV SPECIALTY COFFEE – Palarnia z stolicy Bułgarii, która ma rozmach jak wiadomo co. W ofercie od CUP OFF EXCELLENCE Salwadoru aż po Kopi Luwak. Możecie kupić sobie jeszcze koszulkę, brelok, smycz, i wiele innych. O samym Jordanie Dabovie rubryka jest do uzupełnienia, także panie Jordan czekamy.


SNACK SPECIALTY COFFEE – Znam kogoś kto był w Snacku rok temu. I kupił mi kawę. I nie była to najlepsza kawa na świecie. Palarnia mieści się również w stolicy i przez miejscowych jest uznawana za top1. Bardzo podstawowa oferta trochę kaw z Afryki, coś z ameryki też się znajdzie.

C



Chorwacja


COGITO COFFEE ROASTERS – I tu mogę się pochwalić że w Cogito byłem, i mają super ziarno, bardzo mały, przytulny lokal w którym sprzedają kawę również z okna, a kawy pod przelew mielą na Comandante. Cogito może pochwalić się tym co wyjątkowe, swoje lokalizację posiada w Filadelfii oraz w Dubaju.


KAVA FAMILY – Ivana i Marko w 2016 biorą ślub, i tworzą wydaję mi się najładniejsza kawową przestrzeń na dzisiejszej liście. Posiadają dwie kawiarnie, bardzo dobre kawy w ofercie, chociażby Finca El Paraiso.


SPLIT COFFEE ROASTERS – w 2020 pamiętnym roku otworzyły się drzwi, palarni i kawiarni z Splitu. Prowadzoną przez Ivana Kapurlacic’a oraz Słoweńca Mateja Serera finaliste mistrzostw baristów Austrii w 2018. Ich cel jest bardzo prosty, ściągać bardzo dobre kawy, wypalić dobrze, i parzyć bardzo dobre napary. Prosta droga do sukcesu.


Czechy


BRICK CITY COFFEE – Palarnia z Zlina która ofertę co prawda ma dość skromną, za to cegłowym designem przebija zdecydowanie konkurencje, sprawdźcie sami.


REBELBEAN – to palarnia, 2 kawiarnie z śniadaniami, i kilka dosłownie kaw w ofercie. Wszystkie lokale znajdują się w Brnie.
Więcej informacji znajdziecie


DOUBLESHOT – logo Doubleshota jest mi tak znanę, że aż musiałem sprawdzić czy Coffeedesk nie posiada ich w ofercie. W życiu nie piłem ale wiem że to bardzo popularne bagdripy, i przepyszne naprawdę przepyszne kawy z Bolivii. Gorąco polecam


LA BOHEME – Prywatnie moja słabość od wielu lat. Dystrybutorem
La Boheme w Polsce jest Libra C.O która znajduję się w moim wspaniałym Wągrowcu. W ciągu 3 lat wypiłem chyba każdą kawę jaka wyszła z Praskiej palarni na świat. Wiele genialnych projektów, kawy bardzo transparętne, ikona kawy z Pragi. Również jedna z piękniejszych kawiarni w europie.

palarni



CANDYCANE COFFEE – Palarnia również z Pragi, pierwszy raz miałem styczność w Parzymy Tutaj. Candycane oprócz ładnego loga, ma do zaoferowania kilka ciekawych kaw z ameryki środkowej. Oprócz tego można dostać dosłownie wszystko co związane jest z ich logiem.

D


Dania



COPHENHAGEN COFFEE LAB – Dania to jedna z kolebek jeśli chodzi o współczesny świat kawy. Można powiedzieć że Duńskie kawiarnie wypracowały własny styl palarnio-kawiarniano-piekarniczo-cukierniczy i przykładem tego jest właśnie Coffee Lab. Duński Coffee Lab, nie ten gdzie jest Bartek Krzymowski.Coffee Lab to piekarnia, właściwie cukiernia, i palarnia. Uwielbiam palarnie z Danii i ta należy do jednych z moich faworytów. Polecam El Moral Kostarykę.


ANDERSON & MAILLARD – Podobnie jak palarnia wyżej znajduję się w København. To Piekarnio – kawiarnia, mogę się założyć że każdy z Was chociaż raz widział, lub słyszał tą nazwę ale nigdy nie pił, ja tak mam. Oferta jest dosyć mała, ale szczerze to nie ma tutaj słabej kawy.


NORDIC COFFEE HOUSE – palarnia znajduję się w miejscowości Kolding. Palarnia ma ogromną ofertę od Horecy, przez biura, po specialty. Możecie dostać na stronie dosłownie wszystko, nawet Chai latte waniliowe w puszce.


CLEVER COFFEE – kilka lat temu dwóch gentelmanów w miejscowości Odder, postanawia założyć Clever Coffee. Nigdy nie słyszałem o palarni przekonało mnie użycie clever w nazwie. Wchodzę w ofertę i co mamy? A no same dobre rzeczy:
Columbia – Misiones Geisha (To na tej farmie był Koza w Kolumbii)
Etiopia – Suke Quto
Costa Rica – El Desafio
i wiele innych.


Prolog – Na sam koniec wizyty w Danii. Perełka, jedna z palarni która dziwi mnie że na Coffeedesku się nie znajduję. Często spotykana w Warszawskim Forum, czy Poznańskiej La Ruinie. Prolog nie muszę tłumaczyć jak wygląda Duński biznes kawowy, tak jak wyżej. Projekt założony przez 2 krotnego mistrza Danii, ma na swoim pokładzie Naszego dinozaura jakim jest Błażej Stempin. Bardzo duży wybór kaw, w tym Geishe El Obraje natural lub washed kto jak woli.

E

ESTONIA


COFFEE PEOPLE – wchodząc na stronę Coffee People, od oferty można dostać oczopląsu. Od kawy aż po ekspres marki jura, ale i też kolbowy do kawiarni się znajdzie. Przyznam że wszedłem na stronę i wyszedłem tyle się tam dzieję, ale jeśli chce się wam bardziej szperać to zapraszam na


KOKOMO COFFEE ROASTERS – Jesteśmy w Talinie, w palarni która działa od 2013, jako popupowy twór. To co mnie urzekło oprócz grafik, to Kokomo sprzedaję autorskie blendy również pod filtr, i to z całkiem ciekawych rzeczy złożonych.


THE BRICK COFFEE ROASTERY – pozostajemy w Talinie, The Brick założył Henry Politanov i jest to chyba najbardziej rozpoznawalna palarnia z Estonii. Oferta dosyć klasyczna, jednak bardzo piękne wnętrze które bardzo chętnie odwiedzę jeśli możliwości pozwolą


Koniec pierwszej części, są pewnie palarnie które pominąłem, lub o których nie znalazłem chociaż by podstawowej informacji jakie kawy oferują, same opisy są dość proste i krótkie, ponieważ bardziej chciałem stworzyć listę z krótkim opisem czy historią, niż pisać elaboraty o palarniach. Liczę że lista się przyda bo tak jak pisałem na początku sam w pewnym momencie szukałem czegoś podobnego by sięgać za każdym razem dalej po kawę. Także sprawdzajcie śmiało linki które wrzuciłem, odwiedzajcie kawiarnie w Polsce i trzymajcie się.  W wolnej chwili siadam do części drugiej.





Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *