Subskrypcja – sposób na kawę nie tylko dla niezdecydowanych

Subskrypcja - sposób na kawę nie tylko dla niezdecydowanych

Wygląda na to, że jest to mój 6 rok w świecie kawy. Mniej więcej 6 lat temu postanowiłem, że kawa poza codziennym obowiązkiem przyswajania pewnej dawki kofeiny, powinna stanowić nieco większą część mojego życia. Kilka miesięcy później świat stanął na głowie, a moje życie w dużej mierze zaczęło się wokół kawy kręcić. Czasem wracam myślami do tego okresu, kiedy wszystko było nowe, nagle miałem ogromny wybór kaw i sposobów jej zaparzania i coś co dotychczas było przyjemnym przerywnikiem w ciągu dnia, stało się nieodłącznym rytuałem powtarzanym nawet kilka razy dziennie. W tamtym czasie gdy kawa się kończyła, zaglądałem do kilku internetowych źródeł i wybierałem sobie paczkę lub dwie, choć wybór był spory z reguły łatwo było wybrać coś dla siebie.

W ciągu tych kilku lat sporo się zmieniło. Oferta, która wtedy wydawała mi się spora (bo wszystko było wtedy nowe i wszystkiego chciałem spróbować) to dziś ledwie promil tego, z czego możemy wybierać. Klęska urodzaju dopada nieraz i bolesnym staje się wybór spośród takiej ilości palarni, krajów pochodzenia ziaren, regionów, obróbek i profili smakowych.

Próba wyboru może przyprawić o ból głowy i serduszka, w momencie gdy trzeba podjąć decyzję. Zaboleć może jeszcze stan konta, gdy nie jesteśmy zbyt zdecydowani…ale to już inna para kaloszy… Są jednak rozwiązania, które wychodzą naprzeciw tym, którzy nie są zdecydowani, tym którzy są zapominalscy, tym którzy lubią próbować nowych rzeczy i tym którzy lubią element zaskoczenia.

Jedno z takich rozwiązań to…

Subskrypcja kawy

Motyw jest prosty, zapisujesz się i w zależności od wybranej opcji możesz dostać jedną lub dwie lub nawet cztery kawy, raz lub dwa razy w miesiącu. Najczęściej kawy są przygotowane wcześniej, ale nabywca o wyborze poinformowany jest dopiero przy odbiorze przesyłki. Jest to o tyle wygodne, że zapisując się raz, nie musimy o niczym pamiętać, a w regularnym odstępie czasu kawa sama będzie pukać do naszych drzwi, jest efekt zaskoczenia – bo ktoś wybiera kawę za nas, za każdym razem dostajemy coś innego, więc nie ma monotonii.

Kawowe subskrypcje wydają się być jednak tematem nadal świeżym na polskim rynku. Choć model staje się coraz bardziej popularny, mam wrażenie, że nadal nie jest darzony przez nas zaufaniem. Skąd takie podejrzenia?

Społeczeństwo prawdę ci powie

Zacznijmy od tego, że jakiś czas temu zapytałem na grupie Coffeedesk, skupiającej fanów dobrej kawy, czy korzystają oni z kawowych subskrypcji, podałem w ankiecie propozycje oferowanych na rynku subskrypcji, które znam oraz pozostawiłem możliwość dodawania własnych propozycji. Ponadto chętni mogli dorzucić w komentarzu swoje uzasadnienie, na co gorąco liczyłem, mając nadzieję, że ułatwi mi to zrozumienie podejmowanych decyzji. W ankiecie oddano blisko 400 głosów, co pozwala stworzyć pewien ogląd na sytuację.

Subskrypcje są póki co w Polsce popularne, tak przynajmniej wynika z ankiety. Zdecydowana większość nie korzysta z subskrypcji, bo woli samodzielnie dokonać wyboru kawy w każdym miesiącu. Spora grupa również rezygnuje z subskrypcji ze względu na wyższy koszt pojedynczej paczki kawy. Pozostali wybrali spośród kilku popularnych, proponowanych przez polskie palarnie modeli subskrypcji. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej ofercie najczęściej wybieranych pozycji.

Dwa typy subskrypcji

Kawowe subskrypcje możemy podzielić na dwa podstawowe typy: pierwszy typ to te świadczone przez palarnie w obrębie ich własnej oferty kaw, to znaczy że ulubiona palarnia co miesiąc będzie nam przysyłać paczkę, dwie, trzy a czasem nawet cztery, kaw z aktualnej oferty. Drugi typ to subskrypcje kawy wybierające spośród różnych palarni, często z różnych krajów, tym samym dając możliwość spróbowania co miesiąc zupełnie nowych smaków.

Drugi typ wydaje się być nieco bardziej interesujący. Postanowiłem zatem zebrać kilka najciekawszych moim zdaniem subskrypcji i po krótce je Wam przedstawić. Może znajdą się tacy, którzy dadzą się namówić. I tacy którzy dadzą się przekonać, że oferowana cena nie jest tak wygórowana, za to co możemy dostać.

Subiektywne zestawienie kawowych subskrypcji

Hi! Coffeedesk

Coffeedesk od lat prężnie rozwija swoją markę nie tylko na lokalnym rynku, ale powoli zaczyna podbijać Europę. Przedstawiony przez nich jakiś czas temu model subskrypcji wygląda na bardzo przemyślany. W zestawieniu mamy 5 kaw „pod filtry” w opakowaniach 250g, dwie opcje pod espresso w opakowaniach 1kg i 1 opcję bezkofeinową nadającą się zarówno do metod przelewowych jak i do ekspresu ciśnieniowego.

Za każdą paczkę 250g zapłacimy 55zł, a za kilogram pod espresso 119zł. Ceny mają być stałe niezależnie od dostępnych w danym momencie kaw, które według zapewnień, mają się cyklicznie zmieniać. Współpraca z lokalnymi palarniami ma zapewnić nie tylko różnorodność kaw, ale i styli palenia, zmniejszając tym samym ryzyko popadnięcia w monotonię. Wyboru dokonujemy poprzez wskazanie ulubionego profilu smakowego.

Plusem na pewno jest dość duży wybór, kwestią sporną pozostaje, jak często możemy trafić na te same kawy? Bo tu informacja nie jest do końca jasna. Cenowo – wygląda to bardziej niż rozsądnie. Więc jeśli nie lubimy się zastanawiać nad wyborem i pasuje nam, że kawa regularnie sama puka do naszych drzwi to to rozwiązanie jest idealne.

Zamówić możecie tutaj

Beans Guru

Stor Cafe na dobre wpisał się w krajobraz warszawskiej gastronomii. Tą kawiarnię powinien kojarzyć każdy fan dobrej kawy. Krzysiek, twórca Stora to nietęga głowa, wraz z Agą Bukowską stworzył pierwszy w naszym kraju przewodnik po najlepszych kawiarniach z całej Polski – Coffee Spots, jest również działaczem pro-eko, wprowadzając wiele rozwiązań mających na celu ograniczenie śladu węglowego zostawianego przez ludzi w codziennym życiu. Właśnie z kawiarni Stor wywodzi się subskrypcja kawy Beans Guru.

Ten model subskrypcji oferuje kawy z najlepszych palarni z całej Europy. Możemy wybrać od jednej do trzech paczek, które każdego miesiąca zawitają do naszego domu. W tym przypadku mamy dostępne kawy wyłącznie jasno palone, dedykowane metodom przelewowym.

Wielkość paczek – w zależności od palarni może się wahać pomiędzy 250 a 275g, cena jednak zawsze pozostaje niezmienna – 66zł za jedną paczkę. Przy wyborze dwóch lub trzech wychodzi średnio 60 zł za paczkę (kompensuje się cena wysyłki). Biorąc pod uwagę, że przesyłka z niektórych krajów przy zamówieniu indywidualnym potrafi się równać cenie paczki kawy, cena subskrypcji nie jest wygórowana.

Zamówienie złożyć można tutaj

Kawowy Box

Kawowy Box ma dość specyficzny rodzaj subskrypcji. Autor pomysłu sam będąc wielkim fanem kawy szukał sposobu na różnorodność w filiżance. I tak oto wpadł na pomysł stworzenia kawowych pudełek, składających się z innych kaw każdego miesiąca. Na stronie projektu możemy wybrać poszczególne kawy z oferty, indywidualnie, stworzyć z nich zestaw lub wybrać jeden z gotowych, skomponowanych zestawów pod espresso lub filtry.

Możemy wybrać model subskrypcji, gdzie co miesiąc będziemy dostawać już skomponowany zestaw kaw. Możemy zamawiać zestaw co miesiąc płacąc za każdy osobno, lub zamówić subskrypcję na 3 lub 6 miesięcy trochę przy tym oszczędzając. Przy zamówieniu boxa cena jednej paczki to 50zł. Co miesiąc nowe kawy i nowe smaki.

Jeśli chcecie sprawdzić ten projekt, zajrzyjcie tu

Forum Subskrypcja

Forum to kolejna kultowa już kawiarnia na mapie Warszawy. A jej współtwórca – Sławek Saran jest równie kultową postacią na polskiej scenie kawowej. Wielokrotny reprezentant Polski, aktualnie posiadacz tytułu Mistrza Polski w dwóch kategoriach, a w całej swojej karierze wygrywał w 3 różnych kategoriach Mistrzostw Polski. Sławek to postać wybitna, tak jak i miejsce, które tworzy wraz z małżonką Iloną.

Proponowana przez nich subskrypcja podkreśla ich wyjątkowe podejście do kawy. Co miesiąc otrzymujemy dwie kawy, a dodatkowo na stronie subskrypcji pojawia się wpis pozwalający lepiej zapoznać się z zawartością paczek oraz najlepszy sposób podania kawy. Mamy więc kawy z najlepszych palarni i przepisy od mistrza. Czego chcieć więcej?

Cena może skłonić do refleksji, bo 149zł za dwie paczki to wcale nie tak mało. Ale jak już wspomniałem wcześniej, indywidualnie za przesyłkę z niektórych krajów sami zapłacilibyśmy sporo, a część z proponowanych, europejskich palarni ma próg cenowy nieco wyżej od naszego krajowego standardu.

Jeśli się jednak zdecydujecie, zamówić możecie tutaj

Alternatywnie Subskrypcja

Fanów tej subskrypcji znalazłem głównie wśród osób, które odwiedziły tą kawiarnię w Szczecinie i zauroczone nią, chciały mieć jej namiastkę u siebie w domu. Alternatywnie to kolejny projekt świetnych baristów, którzy wkładają całe serce w swoją pracę na co dzień. Proponowana przez nich subskrypcja również sprawia wrażenie produktu wyjątkowego.

Do wyboru mamy trzy opcje: pakiet klasyczny – gdzie dostaniemy ziarna o profilu smakowym o niższej kwasowości, bardziej zbalansowane, skierowane do osób nie będących fanami owocowych nut w kawowym naparze. Kolejny pakiet to pakiet odkrywcy, gdzie wchodzimy na wyższy poziom wtajemniczenia i dostajemy bardziej złożone pod względem smaku i aromatu kawy. Kwasowość i owocowość w kawie to coś w sam raz dla odkrywców. Ostatni pakiet to pakiet koneser. Świadczy o tym nie tylko cena. W tym pakiecie otrzymamy ziarna wyjątkowe, rzadkie odmiany, niestandardowe obróbki. Słowem kawy wybitne.

Ceny kaw w poszczególnych pakietach to odpowiednio 59,90 zł, 69,90 zł i 109,90zł. Co miesiąc możemy wybrać jedną lub dwie paczki. Za każdym razem otrzymamy coś innego.

Subskrypcji spróbować możecie tu

Jak widać mamy wiele możliwości wyboru, a to tylko kilka propozycji. Zapewne by samemu przekonać się, czy rzeczywiście są takie dobre, musiałbym poczekać kilka miesięcy, albo poświęcić sporą część wypłaty by załatwić to w krótkim czasie (: na szczęście otrzymałem niezły feedback na ten temat, dzięki temu mogę z czystym sumieniem polecać dalej 😉 Dajcie koniecznie znać, jeśli spróbujecie którejś z nich!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *